Ninka

Ninka a Stelka boli vytúžene detičky, na ktoré sme sa s ich staršou sestričkou Adelkou veľmi tešili. Od ich skorého príchodu na svet bojujú s nástrahami života.

Od začiatku to bolo vitálne tehotenstvo a všetko bolo v poriadku, až náhle v 27 t.t. sa všetko zmenilo. Lekár nás poslal do nemocnice preventívne pichnúť kortikoidy na dozretie pľúc v príprade, že by sa niečo skomplikovalo a dievčatá sa vypýtali na svet skôr. Tam nám oznámili, že dvojičky majú TTTS. Transfúzny syndróm u dvojčiat je porucha, ktorá sa občas vyskytuje keď majú obe deti jednu spoločnú placentu. Spôsobuje, že jedno z jednovaječných dvojčiat je zásobované krvou menej a druhé naopak viac. V placente sa vytvoria spoločné cievne spojky, čo spôsobuje nerovnováhu v prísune živín a krvi medzi oboma deťmi. Odoslali nás na špecializované pracovisko do Podolskej nemocnice v Prahe. Ohrozené boli teda obe bábätká. Po úvodnom vyšetrení plánovali veľmi náročnú laserovú operáciu ešte v brušku. Tá by odstránila spojky medzi  krvnými cievami a oddelila krvné obehy dvojčiat v spoločnej placente laserovým lúčom. Síce bolo na to už neskoro, ale aj tak sa chceli doktori o to pokúsiť.

Ninka však rozhodla inak…  v brušku jej už bolo príliž zle a preto začala kolabovať. Okamžite nasledoval akútny cisársky rez. Dvojičky sa narodili v 28 týždni s nízkou pôrodnou hmotnosťou, Ninka 670g a Stelka 1020g. To, že boli maličké však nebolo zďaleka všetko. Ninka musela o svoj život zabojovať, bola resuscitovaná, dostala transfúziu krvi a nanešťasie ju na tretí deň zasiahlo aj krvácanie do mozgu. Prognózy a diagnózy lekárov neboli vôbec pozitívne. Na neonatológii v Podolí dvojičky strávili dlhých 50 dní, potom ich previezli do univerzitnej nemocnice v Martine. Tam sme boli ďalších 25 dní a keď sa dievčatá dostali na váhu donoseného novorodenca, papali bez sondy a pekne priberali, konečne nás prepustili domov k staršej sestričke.

Prvé dva roky boli veľmi náročné. Začal sa kolobeh návštev odborných ambulancií a neustále cestovanie. Napriek všetkému sme boli s manželom rozhodnutí urobiť všetko čo bude v našich silách, aby dvojičky napredovali. Od narodenia sme s oboma cvičili Vojtovu metódu denne 4-krát s každou. Všetko presne naplánované s kŕmením, vychádzky obmedzené aby sme všetko stihli. Rehabilitačné pobyty a pravidelné cesty na cvičenia, či k lekárom.

Stelka našťastie všetko dobehla a od deviatich mesiacov cvičila už len posilňujúce cvičenia. Ninka má detskú mozgovú obrnu a mnoho pridružených diagnóz. Je ležiaca, no napriek tomu, je to naše usmiate slniečko, ktoré nadovšetko milujeme a sme šťastní, že ju máme. Veľké šťastie je, že má pri sebe dve úžasné sestry, ktoré ju ťahajú vpred a s ktorými trávi čas úplne najradšej. Berú ju ako seberovnú, to je na tom celom úplne najúžasnejšie. Všetko berú, že to tak proste má byť.

Od dvoch rokov sme kvôli epilepsii z Vojtovej metódy úplne prešli na cvičenie Bobath koncept, cvičenie na fit lopte s využívaním rôznych cvičebných pomôcok. Pravidelne absolvuje hipoterapiu v Poľsku, logopédiu v Skalici a očnú terapiu v Opave, rehabilitačné pobyty v súkromných centrách, cvičenia s kvalifikovanou fyzioterapeutkou s cvičebným plánom ušitým priamo pre Ninku.

Toto všetko pomáha našej bojovníčke malinkými krôčkami napredovať. Žiadna z týchto terapií nie je hradená poisťovňou, preto sme si zriadili Občianske združenie Ninuška, kde zbierame 2% z daní. Vďaka tomu, úžasnej rodine a priateľom, ktorých máme okolo seba, môže naša dcérka všetko toto absolvovať a posúvať sa vpred.