Ivanko

Moje meno je Ivanko Porubec,  ale všetci ma volajú Ivaš.

Narodil som sa s genetickou chorobou NEONATALNAHEMOCHROMATÓZA čo v skratke znamená, že  imunitný systém mojej matky zaútočil na mňa ešte v bruchu.

Pre mňa to znamenalo že sa začal BOJ O ŽIVOT!

Prišiel som na svet akútnou sekciou s malou šancu na prežitie. Okamžite ma transportovali do nemocnice takmer 60km od matky. Sám  v inkubátore bez známych zvukov bez mojích rodičov.

Prvý krat som počul moju mamu až  na štvrtý deň keď ju prepustili z nemocnice. To už som bol v kóme  a postupne odchádzali všetky  dôležité  orgány. Pľúca,srdce,obličky.  Ale nikdy nezabudnem na prvé  stretnutie. Jej slová MILUJEM ŤA.  A v tom prišiel môj prvý úsmev. Prvá  reakcia vôbec. Malý zázrak.

Dal som nádej rodičom, že  keď  budú pri mne budem bojovať a všetko zvladneme.  Každý  deň celý jeden mesiac som sa snažil  dokázať  že  mám  na viac ako nikdy sa nezobudiť.  Nikdy neotvoriť oči, nikdy samostatne nejesť a iné nikdy … čo prerokovali  lekári rodičom.  Mama hovorí  že  kto iný ako rodič má veriť že  jeho dieťa všetko zvládne.  Vraj vždy vedela že  prežijem. A vraj všetko čo  budem chcieť dokážem, ale pomalšie ako moji kamaráti.

Ťažký  štart do života spôsobil moje fyzické aj mentálne oneskorenie. Mám 5 rokov, nebehám sám ani neviem stáť. Len s choditkom. Ale viem sám jesť, od leta konečne nepotrebujem plienku a v ruke udržim ceruzku. Viem rozprávať celé vety. Reč je síce  ako keby som mal iba 3 roky, ale  na tom sa dá stále pracovať. Poznám básnický a mentálne oneskorenie je minimálne.

Vraj mi stačí  odklad a môžem ísť  do normálnej školy.

Za všetko čo dokážem  nemôže len moja mama. Lebo len láskou a vytrvalosťou by to nedokázala. Potrebovali sme pomoc od rodiny, priateľov  a každého dobrého človeka. Pretože  všetky  rehabilitácie, logopédie a pomôcky  sú obrovskou finančnou zaťažou pre celú  našu  rodinu.
Boj o život  som vyhral už  dávno, ale k splnenému vytúženého sna byť  normálny chlapec vedie ešte  dlhá  cesta. A na tejto ceste budem stále potrebovať  pomoc od Vás.  Od dobrých ľudí čo sú ochotní pomáhať.
Ďakujem  s pozdravom Ivaš.